Dobrý den.
Na Vaše stránky chodím ráda od doby co jsme se potkali na Velké Fatře. Myslela jsem, že je už dobře znám. Komentáře ale většinou nečtu a ni nepíšu. Ten poslední, od pana Novotného, mě však nasměroval nahlédnout do této kolonky podrobněji a nakonec to bylo zajímavé čtení. Zvláště příspěvky k lovcům, článku „Proč jsem tu“ a „Vřelouni“. Reakce na ten poslední mě ubezpečily, že pro některé lidi je Vaše snaha burcovat k ochraně přírody zcela nepochopitelná. Nenechte se tím rozhodně odradit. Díky za tuto snahu.
Dva komentáře v krátkém čase?! Tak to mám malý svátek. Když si vezmu počet přečtení nebo spíše otevření některých článků, uvítal bych nějakou reakci, klidně i slušnou diskusi. Jsem velmi rád, že jsem ještě nemusel mazat žádné hrubé nebo hloupé reakce, kterých je na otevřenějších sociálních síti k čemukoli nepřeberně. Tu se obvykle nevyskytují. I z tohoto důvodu se mi ještě má snaha neomrzela. Děkuji za komentář i povzbuzení.
ReagovatDobrý den pane Tuško.
Chtěl jsem Vám už delší dobu napsat o těchto Vašich stránkách. Původně na uvedený mail, ale pak jsem se rozhodl přidat text do této rubriky. Už jako projev celkově kladného hodnocení. Jsem tu nepravidelným návštěvníkem, ale vždy si tu něco zajímavého přečtu nebo prohlédnu. Často v pauze pracovního procesu. Tím mi vlastně zpříjemňujete momenty všedního dne. Sleduji a závidím Vaše potulky za medvědy, asi bych na podobné akce neměl dost trpělivosti, ale ani odvahy. Je to jako s knihou, kde vás hrdina provede nebezpečnou situací a můžete přitom sedět doma v trepkách. Docela napínavé jsou i některé komentáře i reakce ve stejnojmenné rubrice. Rád bych vyjádřil podporu ve Vaší snaze oslovit populaci pro lepší pochopení tristního stavu přírody. Mnoho lidí je za takovou činnost placeno, ale nemají ani zdaleka tak opravdový přístup. Děkuji tímto i za tuto snahu a přeji mnoho návštěvníků i čtenářů. Samozřejmě také další krásné fotky a zážitky. Libor Novotný
Děkuji za uznání i za názor. Někdy je to jediná radost z této Sisyfovské aktivity.
ReagovatKomentář k fotografii: Krmení
Paráda. Je ale škoda, že u fotky nejsou údaje kde a kdy.
ReagovatDěkuji za reakci.Snímek pořídila fotopast a ta samozřejmě eviduje jak "kdy", tak i některé další podrobnosti, třeba polohu i teplotu.Bohužel musím tyto údaje mazat a nekomentovat. Je neuvěřitelné, kolik pochybných lidí slídí po možnosti cokoli z přísně chráněné fauny "hrdinsky" ulovit. Rozhodně se snažím těmto "dementům" nedávat návod. Tím ovšem o informace přijdou i ti, co to s přírodou myslí dobře. Pokud podobné informace dávám, tak obvykle jen orgánům ochrany přírody. Za pochopení děkuji.
ReagovatKomentář ke článku: Vřelouni a Zmrzlouni.
Tak tohle se opravdu nepovedlo, je to blábol, který mě pobuřuje, i když snaha byla asi o něco jiného, než jak nakonec článek působí. Je vidět, že o duševnu nevíte mnoho a raději se do těchto "vod" příště nepouštějte.
ReagovatOpět děkuji za komentář.
A opět ještě jednou: Tento záměrně absurdní pohled na duchovno měl být především apel k zamyšlení pro ohromnou množinu lidí. Předně těch lidí, kteří tak či onak toto nedotknutelné neznámo uctívají, k mnohem potřebnějšímu a velmi akutnímu zamyšlení nad zcela bezbřehým ničením naší planety. Rozhodně neaspiruji na Nobelovu cenu za objevení reálného procesu reinkarnace duší!
Příroda a potažmo klima tu jistě není jen pro naše potřeby, ale byla milióny let vývoje stvořena jako životadárný komplex vzájemně vyvážené symbiózy všech jejích složek. Bylo by úžasné, kdyby lidi spíše rozhořčilo to, jak jsme za poslední staletí dramaticky přírodu poškodili, a to jak pro své potomky, tak pro vše živé, co má také neupiratelné právo na existenci a přitom globálně přírodu nijak neničí.
Nu co? Je to jasnější? Pokud ne, pak se vzdávám, ale stejně doufám, že to většině čtenářů jasné bude.
O proměny duše tu fakt nejde...
Komentář ke článku: Vřelouni a Zmrzlouni.
Tak tohle je opravdu blábol! Píšete tu o věcech, kterým zcela nerozumíte, a ani se k nim nechováte s patčřičnou úctou. Je to opravdu hloupé! S pozdravem Milena
ReagovatJako obvykle děkuji za komentář.
Blábol to rozhodně je, ale jen z pohledu zacházení s dušemi. Podobný komentář jsem tu popravdě čekal, i když ne tak brzy. V podstatě jde o absurdní nadsázku, pro zvýšení zájmu čtenáře zabalenou do nečekaného pohledu na čistotu duší. To vše pro snahu vyprovokovat k zamyšlení právě velmi početné skupiny lidí se zájmem řekněme o duševno. Zcela nejde o to, zda se takto věci mají, rozhodně to nepředpokládám, ale o kontext k zamyšlení nad postojem k našemu klimatu. Z mého pohledu je děsivě hloupé to, jak lidská populace zcela krátkozrace není schopna pochopit reálný stav poškození planety. Hloupé je denně přemýšlet o jakékoli víře v cokoli - náboženství, moc, majetek a nechápat, že tohle všechno je možné jen díky zbytkům původní přírody planety Země. Jen ta totiž vytvořila podmínky pro naši existenci, dává nám vše, na co si vzpomeneme a chrání nás před silami vesmíru. Vše, mimo lidstvo, má v přírodě své důležité místo. Z přírody bere, ale zároveň ji stejným dílem odvádí. Jsme tu jen jako slepý článek, který jediný z přírody jen čerpá, globálně jí škodí a nic dobrého jí nevrací. Ještě stále je to tak hloupý článek? Pokud ano, pak se Vám omlouvám...
Komentář k fotografii: V plném slunci
Vážka ploská (Libellula depressa) - sameček
ReagovatMilane, děkuji za určení a názvy. Hmyz je často neprávem přehlížená a mnohdy nádherná součást přírody. Občas mi to nedá, něco také vyfotit. Na opravdovou makrofotografii nijak neaspiruji, postačí mi přijatelný snímek. I proto se často ani nezatěžuji přesným označením. U několika snímků mi navíc i odborníci nabídli různé názvy. Pokud mně někdo upozorní na špatné určení, jsem rád. Nejhorší je totiž šířit bludy. Těch je všude až moc. Ve volném čase názvy doplním.
ReagovatKomentář k fotografii: Babočka
Babočka bílé C (Polygonia c-album)
ReagovatKomentář k fotografii: Tankování za letu
Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum)
ReagovatKomentář k fotografii: Smutná krása.
Zdravím. Nejsi sám, kdo z čech běhá po slovenských horách s podobným rozladěním. Budem asi tak stejně staří a náš vztah k horám i přírodě bude dost podobný. Taky jsem nejraději, když na horách nikoho nepotkám a proto chodím rád mimo sezónu i značky. Tím rozhodně hory ani lesy nijak nedevastuju, jen tu devastaci často vidím. Před státním rozchodem jsem měl na Slovensku dost přátel, ale pomalu vymřeli nebo už do hor nedojdou. V nové generaci se vztah k nám divně mění. Jako přátelství bych to zrovna nenazval – viz i text Smutná krása… Máme smůlu, že ještě pamatujem ty lepší přátelštější časy a tak nás současný stav štve. Budem to muset nějak doklepat než vymřem, ale hory proto už asi neopustíme. Opravdu by už bylo vhodné začít selským rozumem rozlišovat, kdo v přírodě škodí a kdo se jí svým přístupem snaží pomoci. S klidem můžu říct, že převážná většina Čechů na slovenských horách má k přírodě větší vztah než tamní domorodci. Je jen výhodné mít nějakého viníka, který za všechno zlé může - tedy Čech! Smutné, ale co naděláme?!
Popisované zážitky i setkání s medvědy ti ale závidím. Snad ještě nějakého taky uvidím, dokud jsou…
Předně děkuji za příspěvek i otevřený názor. Je nás rozhodně víc s podobnou smutnou zkušeností z řad starších Čechoslováků, předně z Moravy, kteří nemohli nikam do světa, a tak si oblíbili blízké a dosažitelné slovenské hory. Ty si obdiv opravdu zaslouží. Naštěstí ještě stále mám pár dobrých i vstřícných slovenských přátel - i když jeden se vlastně narodil v Plzni. Až, jak píšeš, naše generace vymře nebo nebude už schopná po horách chodit, nově nastolené a obecně dosti nevstřícné podmínky mladí nebudou mít důvod akceptovat. Spousta mladých už dnes jezdí raději do Dolomit nebo do Alp, ale i mnohem dále. Mladí můžou kamkoli do světa a tuto naši nostalgii nesdílí. Nám stačilo i velice skromné ubytování, často v soukromí a byli jsme rádi za každou vstřícnost a přátelskost. Navíc tu nebyla žádná jazyková bariéra. Vstřícnost vystřídala komerce a kdo chce rozhazovat prachy, ten si dělá "kde chce co chce". To je vítáno. Všichni ostatní se pomalu stávají"Persona non grata". Jen porovnání cen a kvality služeb se světem je docela tristní. Nedávno jsme za noc v turistické ubytovně zaplatili pro čtyři osoby 100Eur. Ve středomoří nebo v rakouských či italských horách je za tyto peníze slušný apartmánek. Nu co, každý svého štěstí strůjce...
Co se týká medvědů, letos jedna velká bída. Taky z tohoto důvodu jsem to už vzdal. Příští rok se ale chystám hledat opět nové lokality a snad i nové přátelské kontakty. Někde snad být musí :-)
Já už podobné snahy vzdal. Jen jsem si kazil náladu a nikam to nevedlo. Nové přátele a ochotu tu už nepotkáš. Jen se bojím momentu, kdy přijde nějaká krize. Pak budou za všechno zlé na Slovensku jasní viníci. Není třeba ani jmenovat. To pak teprve uvidíš přátelství! Přitom, kdyby jsme jim od První republiky nestavěli naše filiálky v nejchudších oblastech, bačovali by dodnes. Navíc od Dunaje po Nitru by bylo Maďarsko. Za dobrotu – však to znáš. Od Třince mám na slovenské hory kousek. Rozhodně tam jezdit nepřestanu, jen se raději vyhnu lidem, předně těm, co se jako starají o přírodu. Přeju hodně pěkných zážitků s přírodou a málo střetů s lidma.
Nerad bych tu rozpoutal hlubší debatu na tohle téma. Negativní změnu k nám asi cítí hodně lidí v Česku, ale popisem historických omylů se tu nic dobrého nevytvoří. Nechejme si ty lepší vzpomínky a těšme se na krásu hor. Bez konfliktů a nepochopení jsou totiž stejně nádherné, jako za Československa...
ReagovatKomentář ke článku: Jen krátká zprávička.
Také souhlasím, že peníze vyhozené na projekty Mars atd. by tady na Zemi udělaly to, co je pro záchranu klimat třeba. Kéž někteří lidé mají alespoň tolik rozumu, jako peněz.
ReagovatDěkuji Štěpáne za podporu. Je zarážející, že tuhle prostou věc chápe tak málo lidí. Je hrozné, co se převážně díky lidské tuposti a chamtivosti nyní děje s lesy celé planety. Vždy jde o peníze, přitom jich nesmyslně promrháme nesrovnatelně více, než by stačilo ke změně přístupu i k reálné snaze o maximální zalesňování. Devastace lesů planety trvá tisíciletí a náprava v desítkách let je nemožná. Změna přístupu je ale jediná možní cesta. Stejně tak kšeftování s emisemi a skleníkovými plyny přírodě a klimatu valně nepomůže. Odlesněním primárně vzniká ohřívání planety i problémy s vodou. Až díky oteplení rozmrzne permafrost a uvolní se vázaný metan, můžou se státy se svými emisními povolenkami klidně jít vycpat. Na povinném zalesňování se stejně nedomluví. To totiž není v horizontu jednotlivých vlád dobrý "business". Vše ostatní je jen následek...
Reagovat