Komentář k fotografii: Pohodová
Paráda, romantika.
ReagovatPěkné stránky a zajímavá témata. Zaujala mě problematika lesů a stromů. Jako by nikdo neviděl, co se s lesy děje a jaké to bude mít následky. Je dobře, že na to někdo poukazuje. Mělo by to být jedním z hlavních témat veřejného dění – týká se nás všech, ale především mladých. Právě oni budou nést následky našeho dlouhodobě špatného přístupu.
ReagovatDěkuji za pochopení naléhavosti i "úderná" slova. Zkouším toto téma již dlouho na všech možných kompetentních lidech, ale nereaguje téměř nikdo. Alespoň ne na stránkách. Občas někdo spíše jen osobně. Obávám se, že důvod je prostý - asi by člověk z branže brzo upadl v nemilost. Zrovna dnes jsem viděl v TV příspěvek o kácení deštného pralesa na Borneu. To je tak jediné, co naše skvělé sdělovací prostředky nabídnou k úvaze. Naše reálné problémy je obecně nezajímají. O horku a suchu ale psát budou. Přitom souvislost je v celku jasná. Brzo přidám článek o stromech, který mám rozepsaný a přinese komplexnější pohled na funkce stromů. Snad to pochopí každý...
ReagovatVýznamný milník.
Dnes jsem otevřel své stránky a jako obvykle prošel počet denních návštěv, kolonku Komentáře a také počty otevření a snad i přečtení článků v podnabídkách. Nejčtenější článek "Soumrak krmelců" dosáhl pěkného čísla tisíce otevření. Na sociálních sítích by to vzhledem k datu vložení byl jasný propadák, tam se podobná čísla dosahují v průběhu dne, ale na mých "jezevčích" stránkách to považuji za úspěch. Nebudu si kazit radost z dosaženého dumáním nad nulovým počtem reakcí, ty jsou v podstatě stejné u všech článků, a půjdu se svou malou radostí spát. Třeba mi alespoň sen nějaké reakce nabídne. Snad ne jako noční můru :-)
Komentář k fotografii: Moje Usměvavá I
nádherné fotografie :)
ReagovatI krátké reakce mě vždy potěší a děkuji za ně :-)
Už se nemůžu dočkat pátku, kdy po čtvrt roce konečně vyrazím opět za medvědy. Jen nevím, jak se tam pro sněhové závěje dostanu. Bude to asi obdoba článku " Velikonoční výprava". Snad opět se šťastným koncem.
Komentář ke článku: Čas a les
Bohu žiaľ absolútna pravda.
ReagovatDěkuji za souhlasné stanovisko, už jsem si myslel, že to tak snad ani není...
ReagovatKomentář ke článku: Proč jsme tady?
Po druhém přečtení Tvého článku jsem pochopil, že není myšlen úplně vážně. Omlouvám se za zaspamování komentáře a půjdu si změřit iq. P.S. Medvědi jsou super:).
ReagovatNebyl bych v tomto tak skeptický. Nejsem si jistý (a dost by mě to zajímalo) jestli existuje jiný živočišný druh, který se snaží úmyslně (jakkoli opožděně) sám o sobě snižovat svůj stav a ještě redukovat svůj vliv na prostředí. (Pokud pominu přirozený vliv evoluce - například parazit se po mnoha generacích "naučí" lépe vycházet z hostitelem jen proto, že jednou dojde k (pravděpodobně náhodné) genetické mutaci, která mu umožní přežít a replikovat se, zatímco jeho "hloupější" kolega příliš rychle zničí své přirozené prostředí a vymře). My to děláme vědomě (tedy, alespoň částečně), a to nám dává lepší šanci. Jde spíše o to, zda se můžeme jako lidstvo včas dohodnout, že nastolíme systém, který do značné míry ekonomiku podřídí ekologii. Asi to není příliš vlastní lidské povaze (a opět, asi povaze žádného druhu), ale ruku v ruce s vývojem nových technologií by to myslím mohlo fungovat.
Reagovat
Ahoj Petře. Pro uklidnění zdaleka nejsi jediný, kdo mou "satiru" přehlédl. Napsal jsem to schválně poměrně vážně a rádo by odborně. Mnozí čtenáři se po přečtení zabývali spíše technickou stránkou věci, o kterou tu ani moc nešlo. To podstatné je ale zamyšlení nad tím, jak rychle kráčíme sami proti sobě, ale především proti přírodě, která nám dává podmínky k životu. Navíc je velice úspěšně bereme jiným živočišným druhům a nakonec i sobě. Ani významný český propagátor astronomie, kterému jsem pro pobavení tento "alternativní pohled na podněty vesmíru" poslal, na žert nezareagoval, ale velice kulantně a smířlivě mi napsal, "že se asi mýlím a že energie vesmíru pracuje jinak". Velice si ho vážím i za to, že k textu přistoupil profesionálně jako vědec a hledal alespoň kousek uchopitelné reality. Také za snahu mě vyvézt z omylu. Téma nelogičnosti chování lidstva není zdaleka jen moje, objevil jsem podobnou potřebu si alespoň absurdně teto trend vývoje vysvětlit i u jiných lidí. Brzo sem vložím další dva pohledy, které nejsou mé autorské, ale nalezl jsem je u inteligentních lidí, kterých si vážím. Jejich základní myšlenku jsem si dovolil rozpracovat do uchopitelnějšího tvaru. Obě ovšem vedou stejným směrem, k varování před zjevně špatnou cestou vývoje.
Komentář ke článku: Proč jsme tady?
Velice zajímavý a podnětný článek. Přihodím k němu několik myšlenek - některé více, některé méně k tématu.
Líbí se mi Tvá úvaha o smyslu života a civilizace. K tomu bych chtěl jen podotknout, že samozřejmě, víra, že lidská civilizace má vůbec nějaký účel je pouze antropomorfická (sama o sobě neexistující) představa. Každý člověk chce věřit, že je jedinečný a pomáhá nám věřit, že tu "od něčeho jsme" (třebas i jen jako zdroj energie). Nijak to neznamená, že tomu tak opravdu je. Osobně si myslím, že jsme pouze arogantnější živočichové. Po všech zkušenostech s náboženstvími a jinými ideologiemi, je asi lepší přijmout, že žádný účel lidstva není, že si prostě každý musíme to své najít bez jakékoli psychologické berličky. Nakonec, kdyby existoval předem jasně daný smysl života, jaký by byl smysl zvědavosti, otevřenosti, poznávání a pokroku - toho v čem jsme tak dobří? Život s jasně daným smyslem života by neměl žádný smysl.
Zaujala mne myšlenka "včasného" zásahu stvořitele a jeho existence vůbec. Samozřejmě, pokud by tu byl bůh, byl by, jak je všeobecně uznáváno, všemocný - jistě by pro něj nebylo nikdy pozdě. Něco by na nás ušil. Otázka tedy spíše je, nakolik jsme schopni morálně a eticky držet krok s pokrokem v oblastech, které nás mohou ohrozit - a to i hodně brzy. Může to být třeba omezený bigotní narcis s obrovským egem a vodíkovými bombami (a to ani nemluvím o Kimovi)... Zajímavé, že ve výčtu řešení přemnožení lidského rodu nezmiňuješ celkem reálnou možnost řešení radikální a poměrně rychlou cestou úmyslnou svépomocí - současné dění a trendy ve "vysoké" (dnes už jen v uvozovkách) politice naznačují, že by to nemuselo ani dlouho trvat). Myslím, že pravým nebezpečím pro lidstvo je v dnešní době spíše sebestřednost a arogance, často maskované jako "zaručené zprávy", nebo jako náboženská víra (nezpochybnitelná a vždy pravdivá - rozuměj pro jedince, který se v ní náhodně narodil - bez ohledu na to, která to je a jak protiřečí ostatním vírám i zdravému úsudku). Také "díky" sociálním sítím stále více lidí věří, že Země je placatá, o méně zjevných a účelových nesmyslech ani nemluvě.
Poznámka k astronomii: pokud vím, rozpínání vesmíru je (mimo místní nesrovnalosti jako naše budoucí srážka s galaxií Andromeda za nějaké 4 miliardy let) v každém bodě rovnoměrné a je vysvětlitelné velkým třeskem. Žádný další zdroj energie netřeba. (My všichni jsme projevem velkého třesku, a rozpínání vesmíru je ve skutečnosti už ztrátou energie, rozpadem, který se děje v každém uzavřeném systému.) Co je záhadou je fakt, že se vesmír rozpíná stále rychleji; pro to neexistuje rozumné vysvětlení - rozpínání by se mělo gravitací zpomalovat, mimo např. vysvětlení typu gravitačního vlivu vedlejších "bublin" okolních vesmírů (že by vliv explodujících civilizací?).
Zajímavý je i konec Tvé povídky. Docela věřím tomu, že poslední slova pronesená lidmi (konkrétně jedním vědcem druhému) na planetě Zemi budou: "Hele, ono to funguje" (popřípadě "Co kdybychom to zkusili takhle ..."). I když asi každá štěpná reakce vody vyžaduje hodně specifické podmínky, stejně tak i fůze prvků vody (např. vodíku na hélium - extrémní tlak a teplotu). Možná příhodnější příklad by mohl být CERN a jeho budoucí pokračovatelé pro urychlování částic, ve kterých je teoreticky možné vytvořit třeba mini černou díru. Vědci říkají, že se taková minidíra okamžitě vypaří (a dost možná se tak už běžně děje). Uvidíme. Pokud z nás palivo pro vesmír nezvládnou udělat vědci (ti jsou zpravidla vzdělaní a inteligentní), poměrně snadno to dokáže politik - ten je odrazem lidí, kteří jej volí. Může na to stačit i jeden.
Děkuji Petře za první, opravdu odbornou, reakci i za přínosné myšlenky k tématu.
Samozřejmě mi nešlo o realistickou technickou vizí vývoje lidstva, ale o podnět k zamyšlení.
Mnoho článků píšu i uvádím právě z tohoto důvodu, a jsem vždy rád, pokud se někdo zamyslí.
Ještě raději, když rozumně reaguje.
Našla jsem vás přes fotografie přírody, ale nakonec jsem přečetla všechny uvedené texty. Jsou tu zajímavé příběhy i myšlenky. Vše s podtextem vztahu člověk – příroda. Je však s podivem, že na tolik rozmanitých článků a myšlenek neměl zatím téměř nikdo potřebu reagovat. Podle počtu přečtení nebo alespoň otevření, je to opravdu podivné. Mám tedy příležitost být průkopnicí. Je příjemné, že články jsou členěné do kategorií, je možné vybírat podle nálady. Opravdu svérázné jsou články v kolonce „Něco tak mezi“. Také článek „Mety“ je vhodný k zamyšlení. Celkově perfektní sonda do přírody a života v ní, také jasný apel na její ochranu. Je vidět opravdový zájem, který mi citelně chybí u lidí s profesní příslušností k přírodě,lesu a ochraně. Jejich reakce bych tu čekala především. Držím palce pro další krásné fotky, zážitky i články.
Jitka
Předně děkuji za kladný příspěvek. Potěší i z důvodu, že se nad souvislostmi zamýšlíte. Něco asi bude i na myšlence, že člověk mimo profesi - mé zaměření je spíše technické, může mít větší potřebu přírodu propagovat, než člověk profesně s přírodou sepjatý, který po denním pracovním výkonu, mnohdy nepříliš pozitivním - např. nekonečná administrativa, už ani nemá chuť a silu se k náplní svého každodenního zaměstnání vracet. Raději unikne třeba na fotbal... Zprvu mi to také připadalo podivné, zvláště, když jsem sám s nabídkou spolupráce oslovil nemálo institucí s přírodním zaměřením. V podstatě jsem zkusil vše, co mi přišlo logické, od přírodovědných a lesnických škol přes spolky, až po ochranu přírody. Reakce jsou však minimální. Největší zájem jsem kupodivu zaregistroval z neoslovených řad lovců a dokonce prodejců zbraní, pro jejich reklamní účely. Představa, že prodám svou fotku jelena, medvěda, lišky ,či vlka, aby na ni někdo dokreslil pohled přes puškohled se zaměřovacím křížem "na komoře" je úděsný nápad. To je ovšem právě činnost, na které nemám zájem se jakkoli podílet. U některých význačných, známých spolků a organizací, majících ochranu přírody přímo v programu, můžete zjistit i to, že jde vlastně o dobře organizovaný a lobovaný byznys. Z jejich zpráv se dočtete, že například velice chráněný a ohrožený mlok skvrnitý a chřástal vodní je v podstatě všude, kde někdo potřebuje zakázat nebo jen pozastavit i rozumnou stavbu. Z těchto zpráv je patrné, že již vlastně musí jít o přemnožené druhy... O potřebě opravdové ochrany přírody nemám pochyb.
Když to tak po sobě čtu, asi zase někoho nepotěším, ale děkuji za podnět k napsání. V dohledné době ještě přidám další alternativní možnost k článku "Proč tu jsme", viděnou očima hydrobiologa a technologického inženýra. Obě jsou originální a mají souvislost s profesním zaměřením autorů.
Mějte se pěkně a občas nakoukněte.
Komentář k fotografii: Když strom pláče II
Ty hvězdičky jsou úžasné.
ReagovatDěkuji za příspěvek. Jen málo kdy někdo reaguje. Když jsem četl tento komentář, marně jsem vzpomínal, kde jsem fotil hvězdičky. Ještě že se komentář váže ke snímku. Jinak nevím, jestli bych záhadu vyřešil :-)
ReagovatSuper úlovek :)
Reagovat